parent control
170.YIL BASIN AÇIKLAMASI
170.YIL BASIN AÇIKLAMASI

23/05/2017 TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 170 YAŞINDA

Türkiye’de  170 yıldır halkımızın mutluluğu için çalışan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, merkez ve taşrada 18 bine yakın personelle, 22 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü,957 Tapu Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde birimi olan, yılda ortalama 7 milyon civarında işlem yapan, 20 milyonun üzerinde vatandaşımıza hizmet veren yaygın ve köklü bir Kurumdur.

Başka bir anlatımla her yıl ülke nüfusunun yaklaşık % 25’i Tapu Kadastro hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bunun yanında birçok kamu kurumuna ve tüzel kişiliklere de hizmet sunmaktadır.

Ülkemizde ilk Tapu Teşkilatı 21 Mayıs 1847 Tarihinde Defterhane-İ Amire Kalemi adıyla kurulan Kurumumuz,  23 Mayıs 2017 tarihinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adıyla 170.Kuruluş Yıldönümünü kutlayacaktır.

Geçmişten bugüne 170 yıldır vatandaşlarımıza hizmet yolunda tecrübesi ile mülkiyet ve buna bağlı hakların tesis edilmesi hususunda görevli olan kurumumuz;

Özellikle son dönemlerde teknolojik altyapısını güçlendirmiş ve sunduğu hizmet kalitesini artırmış, çağımızın teknolojik yenilik ve gerekliliklerine uygun inovasyon çalışmaları ile geldiğimiz nokta itibari ile vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran yenilikçi ve sürdürülebilir projelere imza atmıştır.

Tüm projelerimiz iş süreçlerimiz ve faaliyetlerimiz ile Ülkemiz genelinde ve Muğlamız da tüm birimlerimize vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile geldiği, orada bulunmaktan mutlu olduğu, güler yüzlü hizmet aldığı ayrılırken de memmuniyetle ayrıldığı birimler haline getirmeye gayret etmekteyiz.

Gayrimenkülün en değerli olduğu ve gayrimenkul  hareketliliğinin en yoğun olduğu illerin başında gelen Muğla’mızda yılda 500.000 kişiye hizmet veren Tapu ve Kadastro Müdürlüklerimiz  Genel Müdürlüğümüzce yürütülen ve ilimizdede başarıyla sürdürülen TAKBİS, MEGSİS(Veri Paylaşımı) ALO 181, İşlem Takip Hizmeti,E-Randevu,E-Tahsilat,Yurt dışı hizmetleri vb projelerin ve hizmetlerin yanında Kadastro teknik hizmetleri, Tesis Kadastrosu,2-b Kadastrosu, Yenileme Kadastrosu(22-a), sayısallaştırma hizmetleri de yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Teşkilatımız, "Kamuda Değişimin Yeni Yüzü" olarak ülkemizin milli ve stratejik hedeflerine uygun insan merkezli hizmet vermeyi temel politikası olarak benimsemiş, insanlara bireysel hak olarak tanınmış olan"MÜLKİYET HAKKI"var oldukça işlevini sürdürecek ve önemli hizmetler sunmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

 

Mehmet SATIR                                                                    Müh. Ali ÇELİK

Menteşe Tapu Müdürü                                                       Muğla İl Kadastro Müdürü